Header Logo

Merhaba, ben Berna Turancı. Mine ve seramik sanatçısıyım.

Uzun yıllardır seramikle olan yoldaşlığıma, beş yıldır takı tasarımı, son üç yıldır Mine eşlik ediyor. Geleneksel süsleme sanatlarından olan Mine, kaybolmaya yüz tutmuş sanatlarımızdan aslında.. Milattan öncelere dayanan kadim  mücevher süslemelerinden biri.

Renklere ve mücevherlere olan tutkum,  önce gümüş takı yapımına ve  sonrasında Kapalı Çarşı’da mine eğitimi almama sebep oldu.

Sabırla, emekle, aşkla ustalaştım diyebilirim naçizane.  Zamansız takılar tasarlıyor ve üretiyorum. Bunun yanında, zaman, zaman mücevher ve takı tasarımcılarına mine eğitimi veriyorum.

Renkler ve doğa, sonsuz ilham kaynağım. Deniz ve gökyüzü ağırlıklı temalarım. Gümüş üzerine mine teknikleriyle ürettiğim takıların her biri tek ve özgün takılar. Kendi tasarımlarımı ürettiğim gibi kişiye özel  mineli takılar da üretiyorum. Onlar benim için mücevherden daha fazlası aslında.

Hiç bir şey bilmeden, tutkuyla cesaretle atıldığım bu yolda içimdeki üretmek ve tasarlamak tutkusu, ustalarımdan, aldığım bilgi ve terbiyeyle beni bu zamanlara taşıdı. Tasarladığım mineli  takıları  aktif olarak kullandığım sosyal medya markamda ayrıntılı anlatıyor ve bilgilerini  paylaşıyorum…